Stress ja kõrvetised: näpunäited, kuidas stressiga toime tulla

Kas stress võib põhjustada kõrvetisi? Stress võib tõesti olla oluline kõrvetisi ja seedehäireid soodustav tegur – seda enam on põhjust leida tervislikke viise stressi ja ärevusega toimetulekuks. 

Õnneks ei pea uute toimetuleku- ja lõõgastusvõimaluste leidmine tähendama suurt aja- või rahakulu. On olemas mitmeid tegevusi, millega saate stressi vähendamise eesmärgil algust teha juba täna.

1. Minge õue

Stressirohked olukorrad võivad tõsta kehas stressihormoonide, kortisooli ja adrenaliini taset. 

Evolutsiooniliselt on sellise reaktsiooni puhul tegemist nn „ellujäämisreaktsiooniga“, mis võimaldas püsida ohu suhtes valvel ja vajadusel käivitas „võitle või põgene“ reaktsiooni. 21. sajandil on aga igapäevaelus väga vähe selliseid olukordi, mis vajavad stressiolukorras sellist füüsilist reaktsiooni. Samuti pole enam vaja abi saamiseks joosta kilomeetrite viisi. 

Seetõttu aitab isegi kerge sörkimine stressi vähendada, põletab liigset energiat ja annab võimaluse pääseda mõneks hetkeks eemale tüütutest igapäevaprobleemidest.

2. Magage piisavalt

Unepuudus võib paljude inimeste jaoks olla peamiseks stressi põhjuseks.

Looge endale sobiv rutiin ja püüdke enne uinumist lõõgastuda. 

Seadke eesmärgiks enne uinumist oma pea ja mõtted päeva pingetest vabastada. Võtke endale aega lõõgastumiseks, vaadates telerit, lugedes raamatut või lihtsalt vaikselt istudes ja mõtiskledes. Ent hoiduge telefonist ja arvutist – nendel seadmetel on aju stimuleerivad omadused ning see muudab uinumise raskemaks. 

Samuti peaksite proovima magama minna igal õhtul umbes samal kellaajal. See rutiin aitab teie meelel ja kehal kohaneda ning uinumine on lihtsam. 

3. Veetke aega sõprade ja perega 

Isegi kui see tähendab kevadist suurpuhastust või muid kodutöid, võib aja veetmine lähedaste sõprade või pereliikmetega aidata stressi vähendada. Samuti võib abiks olla see, kui olete stressi põhjustavate probleemide osas nendega avatud ja aus.

See ei tähenda üksnes ainult oma muredest rääkimist. Ka teiste lähedaste inimeste murede kuulamine ja nende toetamine aitab mõista, et meil kõigil on suuremaid või väiksemaid probleeme, millega igapäevaselt toime tulla.

Kui siiski olete mures oma vaimse või füüsilise tervise pärast, siis pidage kindlasti nõu oma arstiga. 

Seisundid

Õppige tundma neid toite, mis põhjustavad refluksi ning püüdke neid vältida.

Kõrvetised

Kõrvetisteks nimetatakse põletus- või kuumustunnet, mis algab rinnust ja liigub üles kurgu suunas.

Mees, kes tunneb rinnus kõrvetiste tõttu gaasivalu.

Refluks

Refluks on maosisu tagasivool söögitorusse, mis põhjustab kõrvetisi.

Väljas söömas käies püüdke vältida toite, mis võivad põhjustada kõrvetisi.

Seedehäired

Seedehäired, mida nimetatakse ka düspepsiaks, on üldine mõiste valu või ebamugavustunde kohta kõhupiirkonnas pärast söömist. See on seotud raskustega toidu seedimisel.

Punases kleidis rase naine toetamas oma beebikõhtu

Kõrvetised raseduse ajal

Raseduse ajal esineb kõrvetisi väga sageli, eriti kolmandal trimestril. Kõrvetisi esineb esimesel trimestril 22%-l, teisel trimestril 39%-l ja kolmandal trimestril 72%-l naistest.

Meie tooted

Kuidas leevendada kõrvetisi ja mao ülihappesuse sümptomeid?

Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat)

Närimistabletid sisaldavad toimeaineid, mis neutraliseerivad liigset maohapet ja leevendavad kiiresti kõrvetiste ja mao ülihappesuse sümptomeid.

Loe lisaks

Kust osta

Kuidas leevendada kõrvetiste ja seedehäirete sümptomeid?

Rennie® Orange
(kaltsium- ja mangeesiumkarbonaat)

Apelsinimaitselised närimistabletid kõrvetiste ja seedehäirete sümptomite raviks, mis pakuvad kiiret ja tõhusat leevendust liigsest maohappest põhjustatud sümptomite leevendamiseks.

Loe lisaks

Kust osta