Mis põhjustab kõrvetisi
raseduse ajal?
Raseduse ajal esineb kõrvetisi väga sageli, eriti kolmandal trimestril. Kõrvetisi esineb esimesel trimestril 22%-l, teisel trimestril 39%-l ja kolmandal trimestril 72%-l naistest.
Kuid miks tekivad raseduse ajal kõrvetised? Raseduse ajal toimuv hormonaalse tasakaalu muutus võib aeglustada seedimist ning põhjustada söögitoru ja mao vahelise sulgurlihase lõtvumist.
Selle tulemusel võib maosisu sattuda söögitorusse ning põhjustada rinnus ja kurgus põletavat valu. Beebi kasvades suureneb surve maole veelgi ning see võib samuti põhjustada maosisu sattumist söögitorusse.
Rennie’t (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) tohib raseduse ajal võtta, kui kasutate seda infolehes toodud juhiste järgi.
Kõrvetiste sümptomid
raseduse ajal
Kõrvetiste sümptomid raseduse ajal on järgmised:
- valu roiete all;
- kõhuspasmid;
- põletustunne rinnus ja kurgus pärast söömist;
- kuum hapu või soolase maitsega vedelik kurgu tagaosas või põletustunne kurgus;
- neelamisraskused.
Kõrvetiste sümptomite ravi raseduse ajal
Mida tohin raseduse ajal kõrvetiste leevendamiseks võtta?
Rennie® (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) närimistabletid sobivad raseduse ajal kasutamiseks, kui võtate neid ettenähtud viisil ja väldite suurte annuste pikaajalist kasutamist. Rennie® sisaldab kahte antatsiidi, kaltsiumkarbonaati ja magneesiumkarbonaati, mis toimivad lokaalselt ilma suures koguses vereringesse imendumata. Need toimeained neutraliseerivad liigse maohappe ja muudavad selle veeks ning teisteks lahustuvateks sooladeks.
Raseduse ajal tuleb enne mis tahes ravimite võtmist pidada nõu oma arsti või apteekriga. Lugege alati pakendi infolehte. Kui sümptomid on rasked või kestavad pikemat aega, pidage nõu arsti või apteekriga.
Nõuanded kõrvetiste vältimiseks
raseduse ajal
Kuidas ja mida süüa, et vältida kõrvetiste tekkimist raseduse ajal?
-
Vältige toiduaineid, mis võivad põhjustada refluksi.
-
Liiga kiiresti söömine suurendab kõrvetiste tekkimise tõenäosust. Püüdke lõõgastuda ja toitu nautida.
-
Selleks, et vältida mao liigset täitumist ja diafragmani ulatumist, püüdke päeva jooksul süüa pigem tihedamini ja väiksemaid portsjone. Kui väikesed eined teile ei sobi, proovige põhieine süüa lõuna ajal ja õhtusöök võimalikult vara. Nii jääb toidul mao läbimiseks rohkesti aega ja nii saate vähendada refluksi tekkimise riski enne uinumist.
-
Ärge sööge enne magamaminekut ja vältige pikaliheitmist vahetult pärast söömist. Pikaliheites võib maosisu valguda tagasi söögitorusse ja põhjustada seal kõrvetisi. Raseduse lõpus võib olla abi ka lisapatjade najal magamisest.
-
See ei ole küll alati lihtne, kuid rahulikuks jäämine ja stressi vältimine võib aidata teie seedesüsteemil sujuvamalt funktsioneerida.
-
Söömise ajal ei ole hea suures koguses vedelikku tarbida, kuna see lahjendab maomahla ja vähendab selle tõhusust. Selle asemel tarbige vett toidukordade vahel.
-
Isegi siis, kui järgite neid nõuandeid kõrvetiste vältimiseks, võite siiski erinevaid seedehäireid kogeda. Hoolimata sellest, enamikul naistest kaovad need probleemid pärast sünnitust.
Loe lisaks kõrvetiste kohta ja selle kohta, kuidas nende sümptomeid leevedada.