Kõrvetised ja seedehäired on rasedate naiste hulgas väga sageli esinev probleem.
Mis põhjustab raseduse ajal kõrvetisi? Peamiselt põhjustavad neid kehas toimuvad hormonaalsed muutused ja maole survet avaldav emakas. Selle surve tõttu võib maohape sattuda söögitorusse, mistõttu tekivadki kõrvetised.
Õnneks tohib Rennie’t (kaltsiumkarbonaat, magneesiumkarbonaat) võtta rasedusaegsete kõrvetiste sümptomite leevendamiseks.
Kõrvetiste sümptomite tekkimise vähendamiseks on muidugi olemas ka teisi võimalusi.
Reeglina on kõige mõistlikum vältida happelisi toite ja jooke (nt kohv, tsitrusviljad ja nendest valmistatud mahlad). Muu, millest tuleks hoiduda, on rasvased või vürtsikad toidud (nt karri).
Teine rusikareegel on piirata portsjonite suurust ja süüa toitu aeglasemalt, kuna ka ülesöömine on oluline kõrvetiste tekkimise põhjus. Tõenäoliselt märkate, et väiksemat toidukogust aeglasemalt süües saate kõhu samamoodi täis.
Selle põhjuseks on asjaolu, et kiiresti süües ei jõua keha ajule nii kiiresti „kõht on täis“ signaali saata ja nii võitegi märkamatult süüa liiga palju.
Allpool on toodud mõned lihtsad vahepalad, mis aitavad teid raseduse ajal rahulolevana hoida.
Ahjukartulid
Ahjukartuleid on lihtne valmistada ja see on suurepärane toit.
Selle asemel, et lisada kartulitele võid, proovige süüa seda koos väherasvase jogurti või kodujuustuga ning puistake peale pisut peterselli.
Avokaado ja näkileib
Näkileib võib tunduda maitsetu toiduna, ent kui lisate sellele katteks veidi purustatud avokaadot, saate tulemuseks maitsva ja toitainerikka vahepala, mis on tulvil „häid“ monoküllastumata rasvu.
Munad
Munakollane sisaldab D-vitamiini, mis aitab kaltsiumil imenduda. Sööge munaputru või keedumuna (mõlemad on head variandid), kuid pidage meeles, et muna tuleb keeta nii, et nii munakollane kui ka -valge on korralikult tahkeks keenud. See aitab vältida võimalikku salmonella nakkust.
Teraviljahelbed piima ja marjadega
Teraviljahelbed koos piimaga võivad olla madala rasva- ja suhkrusisaldusega vahepalad, mida saate veelgi paremaks muuta, kui lisate juurde marju või õunatükke. Põldmarjad, vaarikad ja mustikad sisaldavad C-vitamiini, kaaliumit, folaate ning kiudaineid, õunad aga rohkesti kiudaineid.
Vältige teraviljahelbeid, millele on lisatud suhkrut, kuna need võivad vähendada toidust saadavat kasu.
Hoolimata sellest, et raseduse ajal on lubatud toitude valik mõnevõrra piiratud, on olemas siiski rohkesti tervislikke ja lihtsaid vahepalasid täiskõhutunde saamiseks põhisöögikordade vahel.